CELULITÍDA
Oval
Oval

Celulitída je estetický neduh prejavujúca sa hrboľatou pokožkou predovšetkým v oblasti zadku a stehien. Pre svoj vzhľad býva niekedy tiež označovaná ako "pomarančová koža". V odbornej literatúre sa ešte môžeme stretnúť s názvami Celulita alebo lipohypertrofia. Pri celulitíde dochádza k zväčšeniu objemu podkožných tukových buniek, ktoré sú vytláčané proti povrchu kože, a vytvára tak na nej nevzhľadné jamky, pripomínajúce práve štruktúru pomarančovej kôry. V mieste je značne obmedzený prietok krvi a lymfy.

PRÍČINY VZNIKU CELULITÍDY

Celulitídu ovplyvňuje mnoho faktorov. Čiastočne za jej vznikom stojí dedičné predpoklady, môže mať pôvod aj v sedavom zamestnaní, hromadenie toxínov v tele. Vplyv majú aj hormonálne zmeny, či už prirodzené alebo napríklad spôsobené hormonálnou antikoncepciou. Medzi ďalšie faktory patrí fajčenie, nedostatočný pitný režim alebo dlhé státie.

KOHO CELULITÍDA POSTIHUJE

Vzhľadom k tomu, že tukové štruktúry mužov a žien, nereagujú na tuku zvýšenie rovnakým spôsobom. Pre ženy, podkožie je rozdelené zvislo septa (mesh alebo čistá-ako fibrózne spojivového tkaniva tvoriace sieť oddielov). Podkožné tukové bunky sú tlačené smerom hore a septa je tlačená nadol . Výsledkom je, že tukové bunky sú vylisované do malej hrče, ktorá ústi do hrudiek a "pomarančovej kôry" vzhľad kože. Pánske vláknitá septa je rozdelená do šikmých priestoroch . Keď vrstva tuku sa zvyšuje,nie je deformácia.

"ĎUBKOVANÝ" VZHĽAD KOŽE

Ženy trpia celulitídou častejšie ako muži. To je spôsobené jednak tým, že ženy majú v postihovaných oblastiach tenšie kožu a viac sa im v týchto partiách ukladajú tuky. Druhý dôvod spočíva práve v už spomínaných hormónoch. Ženský hormón estrogén je antagonista voči vitamínu E, ktorý podporuje obeh krvi a ďalej voči vitamínu B6 - pyridoxínu, ktorý má močopudný účinok a odstraňuje zadržiavanie tekutín v tkanivách. Vzhľadom na to, že hormonálna antikoncepcia obsahuje estrogén v relatívne vysokom množstve, nie je vhodná pre ženy, ktoré sa celulitíde chcú vyhnúť. Na vznik celulitídy má určitý vplyv aj vek a nadváha, napriek tomu však postihuje aj mladé a štíhle ženy.

PREVENCIA CELULITÍDY

Do určitej miery je možné znížiť riziko vzniku celulitídy zdravým jedálničkom, dostatočnou pohybovou aktivitou a zodpovedným dodržiavaním pitného režimu. Mnoho žien tiež používa tiež rozličné krémy a peelingy, ktoré majú podporiť krvný obeh a látkovú výmenu. Rovnaký efekt má na pokožku aj saunovanie a otužovanie.

ODSTRÁNENIE CELULITÍDY

Eliminácia prejavov celulitídy je jedným z veľkých tém kozmetiky. Existuje mnoho viac či menej účinných metód a prístrojov, ktoré majú s celulitídou bojovať. Väčšina z nich funguje na podobnom princípe - podporí krvný obeh v mieste celulitídy, a tým urýchli látkovú výmenu. Medzi najčastejšie používané metódy odstránenie celulitídy patrí v kozmetických salónoch:

- lymfatická masáž čiže lymfodrenáž, ľudovo lymfomasáž

LPG mechanicka Roll stimulácia vyvoláva hlboké biologické reakcie. Tkanivo, ktorá zachytáva adipocytov (tukových buniek) sú zmäkčené a krvný a lymfatický obeh, je reštartovaný Výsledky: Proces uvoľňovania tuku (lipolýza) sa opäť prirodzene eliminovať lokalizované tuku a nedokonalosti.

©2024 | Escalumen s.r.o. All rights reserved.
Created by: Cstudios s.r.o.